Navigating the Facebook changes: Am I on your “list”?

Many of you have probably figured out by now that Facebook made some major changes today which affect the way that you receive your updates in your news feed.

There are a few ways to deal with this:

-Find posts from the pages you like and click in the upper left hand corner so that those posts will show up in your “Top News” feed

-Create a list so that EVERYONE shows up in your feed again (this looks similar to the “old” Facebook)

-Subscribe to Melissa’s Bargains by e-mail so you don’t miss a deal in the future (make sure you confirm your subscription)

-Join my circle on Google+

I hope you’ll stick with me one way or another!

Chili’s: Kids eat free + free chips & queso!

 

Tonight is another “Kids Eat Free” night at Chili’s.  Chili’s is one of our favorite places to eat and I love all these Kids Eat Free nights that they’ve been having!  Limit two kids meals per adult entree ordered (valid for kids 12 and under only)  You can print your Kids Eat Free coupon here.

Plus, don’t forget about the free chips & queso coupon.  Your location may not let you use both coupons at once, but you can always save it for your next trip!

*This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information

What’s in Your Lunchbox Wednesday: With Love from Mom!

When I was growing up, my mom used to make fantastic great lunches for us complete with cute notes from time to time.  Other kids were always jealous of my lunches.  This school year, I vowed that I would be a “better” mom.  I vowed that I would not continually resort to Lunchables and peanut butter sandwiches for  school lunches.  To date, I must admit, I have for the most part failed miserably.

So, this morning, I resolved to do something different!  I’m going to start small and try to make one fun and/or creative lunch each week.  Here’s my first attempt at a creative lunch!

-Peanut butter & Jelly sandwich (trusty standby) with a heart cut into it

-Heart-shaped cucumbers w/ ranch

-Heart-shaped cheese slices

-Strawberries

My daughter walked in as I was making her lunch this morning and was super excited!

What was in your kids lunchboxes this week?

*This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information

Apple MC497LL/A 64 GB iPad Tablet w/ WiFi/3G for $349.99!

 

Right now, you can get an Apple MC497LL/A 64 GB iPad Generation 1 Tablet with Wi-Fi/3G for just $349.99!  The regular price is $679.99, so this is an AWESOME deal!

I’m sure this deal will go FAST, so hurry and grab one while you can here–>Apple MC497LL/A 64 GB iPad Generation 1 Tablet with Wi-Fi/3G

 

Even if it is listed as “sold out” it’s worth checking back later because they sometimes replenish their stock.  Since it has Wi Fi, you don’t need a plan as long as you have internet access!  You would need a plan to access the 3G.

I have an iPad and I LOVE it!

PLEASE NOTE:  These are pre-owned items that have been tested and are fully functional.  The exact description, including what is included with your purchase is listed on the site.  Most of these items also include the option to purchase a product replacement plan that covers any mechanical or electrical defects during the first year for just $34.99!

*This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information

Kroger deals for the week of 9/21: Mega sale + more!

Just a reminder:  Kroger’s coupon policy changed on 4/13!  You can read the full updated coupon policy here (I recommend printing it to take with you!)  You can find more about changes to the Kroger double/triple coupon policy here.  The two biggest changes are that they will no longer allow you to “stack” paper manufacturer’s coupons with loadable coupons and they will no longer double/triple coupons.  From what I understand, the registers are now programmed to deduct your digital coupon first, when applicable. I have heard from multiple people that there are glitches with this new program and even when you are buying multiple items and should be able to use a digital and manufacturer’scoupon, the register will not allow it.  Kroger has made some changes to their fuel rewards program:  you can read more about that here.

Don’t forget to load your coupons to your Kroger card:
Cellfire
Kroger
P&G Esaver
Shortcuts
Upromise

**For more information about loadable coupons and how they work check out this postDigital (loadable) coupons do not double and are one time use.

If you need coupons to match up with these deals, don’t forget to check out My Coupon Hunter!

This ad is based on the Texas/Louisiana market.

There is a Mega sale this week! Buy 10 participating items with your Kroger Plus card, save $5 instantly! (original prices listed do not reflect the promotional discount)

7 Up soft drinks – $1.39
Final Price = $.89 after promotional discount
Bird’s Eye Steamfresh vegetables – $1.49
Final Price = $.99 after promotional discount
Blue Diamond Almond Breeze beverage – $2.49
$0.55/1 Blue Diamond Almondmilk 8/7/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $1.44 after coupon and promotinal discount
Boulder Canyon potato chips – $1.49
Final Price = $.99 after promotional discount
Bounce or Downy fabric softener – $4.97
$0.50/1 Downy Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets 9/2/2011 Kroger eCoupon (exp 10/1/2011)
$0.50/1 Downy Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $3.97 after coupon and promotional discount
Buitoni pasta or sauce – $3.49
Final Price = $2.99 after promotional discount
Butterfinger, Baby Ruth, or Nestle Crunch candy – $2.49
Final Price = $1.99 after promotional discount
Capri Sun or Kool Aid – $1.97
Final Price = $1.47 after promotional discount
Chips Ahoy cookies – $2.49
Final Price = $1.99 after promotional discount
Coca Cola 6 pack or 8 pack soft drinks – $2.99
Final Price = $2.49 after promotional discount
DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $5.49
$1/1 DiGiorno Large Pizza 9/11/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $3.99 after coupon and promotional discount
Fuze – $1.19
Final Price = $.69 after promotional discount
General Mills cereal – $2.49
$1/2 General Mills cereal printable
$.50/1 General Mills Cheerios printable
Final Price = $1.49 after coupon and promotional discount
Gerber Graduates snacks or L’il Entrees – $2
$1/1 Gerber Graduates L’il Entrees printable
Final Price = $.50 after coupon
Handi-foil foilware – $3.79
Final Price = $3.29 after promotional discount
Hefty One Zip storage or freezer bags – $1.99
$1/2 Hefty One Zip Bags 7/10/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
$1/2 Hefty One Zip Bags 8/14/2011 RP Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $.99 after coupon and promotional discount
Kingsford Charcoal – $4.99
$1/1 Kingsford Matchlight Charcoal 8/27/2011 Kroger eCoupon (exp 9/29/2011)
$1/1 Kingsford Match Light Charcoal Briquets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final price = $3.49 after coupon and promotional discount
Kraft BBQ sauce – $1
Final Price = $.50/each after promotional discount
NOTE: This is a stock up price!
Kraft Easy Mac or Velveeta Shells & Cheese – $1
Final Price = $.50 each after promotional discount
NOTE: This is a stock up price for me!
Kraft Mayo or Miracle whip – $3.29
Final Price = $2.79 after promotional discount
Kraft salad dressing – $2.19
$1/2 Kraft dressings – 8-28 SS
Final Price = $1.19/each after coupon and promotional discount
Laffy Taffy, Nerds, or Wonka Mix-Ups candy – $1.99
Final Price = $1.49 after promotional discount
Marzetti dressing – $2.99
Final Price = $2.49 after promotional discount
Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice – $3.49
$1/1 Minute Maid Pure Squeezed Carafe 9/9/2011 Kroger eCoupon (exp 10/15/2011)
Final Price = $1.99 after e-coupon and promotional discount
Nabisco Go-Paks – $1
Final Price = $.50 each after promotional discount
Nabisco or Ritz crackers – $2.49
Final Price = $1.99 after promotional discount
Nature Valley or Fiber One granola bars – $2.69
$0.75/2 Nature Valley Granola Bars 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
$0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1.82 each after coupons and promotional discount
Nestle Toll House Ready to Bake cookies – $2.49
$1/1 Nestle Toll House Cookie Dough 9/11/2011 RP Insert (exp 11/11/2011)
Final Price = $.99 after coupon and promotional discount
New York garlic bread or Sister Schubert’s rolls – $2.69
$1/1 New York Brand Frozen Products 7/24/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $1.19 after coupon and promotional discount
Oscar Mayer bologna – $1.99
Final Price = $1.49 after promotional discount
Oscar Mayer Deli Fresh lunchmeat or beef franks – $3.49
Final Price = $2.99 after promotional discount
Ozarka water – $1.09
Final Price = $.59 after promotional discount
Scotch Brite or O-Cel-O dish wand or refills – $2.49
Final Price = $1.99 after promotional discount
Skinny Cow candy – $2.99
$1/1 Skinny Cow Chocolate Candy multipacks 7/31/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $1.49 after coupon and promotional discount
Smartwater or Vitaminwater – $1
Final Price = $.50 after promotional discount
Solo Grip Cups or Solo Heavy Duty cups or plates – $1.99
$.75/1 Solo printable
Final Price = $.74 after coupon and promotional discount
Stouffer’s Satisfying Servings, Homestyle Selects or Signature Classic Entree – $2.69
Final Price = $2.19 after promotional discount
Tide detergent or stain release – $6.27
$2/1 Gain or Tide Detergent 9/11/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
$1.50/1 Tide Stain Release 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = as low as $3.77 after coupon and promotional discount
Wonka Exceptionals candy – $1.99
Final Price = $1.49 after promotional discount
Yoplait Go-Gurt – $2.19
$.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kid’s Yogurt, or Splitz printable
$0.75/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup, Trix or Splitz 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final Price = $1.32/each after coupon and promotional discount

OTHER DEALS:

Campbell’s chicken noodle or tomato soup – 3/$2
$.40/3 Campbell’s soups printable
Final Price = 3/$1.60 ($.53/each)
Libby’s Vegetables – 5/$4
$1/4 Libby’s Vegetables – 8-28 RP
Final Price = $.55/each after coupon (when you buy 4)
Peaches, nectarines, or plums – $.99/lb

 

*This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for more information